Izolácia z minerálnej vlny

Izolačné systémy s použitím minerálnej vlny sú vhodné na izoláciu vonkajších stien a niektorých vnútorných priečok. Minerálna vlna má vysokú úroveň tepelnej izolácie, ale zhoršuje akustiku izolovanej steny, podobne ako polystyrén.

Ako izolovať dom minerálnou vlnou? Práce začneme nalepením soklových líšt a okenných líšt. V ďalšej fáze lepíme panely z minerálnej vlny špeciálne vybranou lepiacou maltou. Počas prác dbajte na presné dokončenie ríms, rohov a zákrytov. Prebytočná lepiaca malta vychádza z bočnej strany panelu a musí sa odstrániť. Po dokončení inštalácie pokračujeme v brúsení panelov a upevňovaní ďalších kolíkov. Ďalším krokom je vytvorenie výstuže pomocou sieťoviny a armovacej malty, ktorá zabezpečí trvanlivosť hotovej fasády. Práce ukončíme nanesením omietky alebo dokončovacích panelov.

Pri diskusii o zateplení domu minerálnou vlnou je vhodné rozlíšiť najdôležitejšie výhody a nevýhody. Medzi najväčšie výhody tohto riešenia patrí odolnosť voči ohňu a UV žiareniu. Vlna je tiež vysoko paropriepustná, vďaka čomu neobmedzuje prirodzenú cirkuláciu vzduchu v budovách. Najväčšou nevýhodou tohto tepelnoizolačného materiálu je jeho náchylnosť na nasiaknutie. Preto nie je minerálna vlna vhodná na izoláciu stien náchylných na zvýšenú vlhkosť.

Kamenná vlna – ideálna pre drevené domy

Izolácia z minerálnej vlny

Ďalším rovnako rozšíreným materiálom je minerálna vlna, ktorá sa odporúča najmä na izoláciu stien drevostavieb kvôli jej extrémne vysokej priepustnosti vlhkosti. Tým sa zabezpečí primeraná úroveň paropriepustnosti, ktorá zabraňuje navlhnutiu dreva a chráni ho pred vznikom plesní a húb. Vlna sa vyrába v dvoch variantoch, minerálnej a sklenenej, je odolná voči vysokým teplotám a nehorľavá a ďalšou dôležitou výhodou je jej flexibilita, ktorá uľahčuje inštaláciu, a tým aj dosiahnutie všetkých ťažko prístupných miest.

Na druhej strane nevýhodou minerálnej vlny je jej vysoká náchylnosť na nasýtenie vodou, v takom prípade stráca svoje izolačné vlastnosti a náklady na inštaláciu sú vyššie ako v prípade polystyrénu. Je tiež potrebné zvoliť typ vlny na konkrétny povrch a miesto, ktoré chceme izolovať. Vo forme panelov sa hodí na podkrovia, stropy, ploché a šikmé strechy, rohože ochránia vodovodné a kanalizačné potrubia a najľahšie sa kladú rohože na izoláciu deliacich stien a podláh.

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár