PUR pena - vždy sa dostane tam, kde je to potrebné

Zateplenie domu je mimoriadne prácne, najmä ak má komplikovanú konštrukciu, napr. podkrovie s mnohými ťažko prístupnými zákutiami. Kladenie polystyrénu alebo vlny je často nehospodárne kvôli nutnosti rezania, upravovania kusov a vysokej spotrebe materiálu. V tomto prípade je jediným logickým a zmysluplným riešením izolácia týchto priestorov pomocou striekanej PUR peny. Existujú dva druhy:

otvorené bunky so štruktúrou podobnou špongii, ktorá má dobré tepelnoizolačné vlastnosti a zároveň umožňuje stene dýchať, čím zabraňuje hromadeniu vlhkosti na stene
s uzavretými bunkami, tvrdšie a s uzavretou štruktúrou, väčšinou používané na izoláciu vonkajších stien.

PUR pena sa nanáša pomocou flexibilných hadíc pripojených k penovému generátoru a po nastriekaní okamžite zväčší svoj objem a vytvrdne. Môže sa tak dostať do ktorejkoľvek časti budovy, najmä do jej podkrovia, dokonca aj do tých, ktoré majú veľa sklonov. Poskytuje nielen vynikajúcu ochranu pred vlhkosťou alebo chladom, ale zaručuje aj rovnako vysoký akustický útlm a najvážnejšou nevýhodou je opäť vysoká cena izolácie a nižšia životnosť ako pri polystyréne a minerálnej vlne.

Výhody

Začneme výhodami. Musíte vedieť, že účinnosť aplikácie a dokonalé vyplnenie aj tých najmenších medzier nie sú jedinými výhodami tohto materiálu. Ďalšou výhodou polyuretánovej peny je, že sa dá použiť v širokom rozsahu teplôt a poskytuje zvukovú izoláciu. Produkt nereaguje s inými stavebnými materiálmi a vyznačuje sa paropriepustnosťou. Okrem toho sa ľahko prepravuje a zachováva si svoje parametre po mnoho rokov.


Keď sa hovorí o tepelnej izolácii budov, často sa spomína problém plesní a húb. Úporné a nezdravé výkvety vznikajú na miestach, kde je nadmerná vlhkosť – napríklad z kondenzovanej vodnej pary. Týka sa tento problém aj stien pokrytých polyuretánovou penou? Tento materiál je našťastie odolný voči plesniam aj hubám. Navyše, ani hlodavce ju nemajú príliš v obľube – keď investujete do izolácie z polyuretánovej peny, nemusíte sa obávať, že by izoláciu poškodili.

Nevýhody

Ako vidíte, zoznam výhod tohto materiálu je značný. To však neznamená, že izolácia z polyuretánovej peny je ideálnym riešením. Možno vyzdvihnúť aj nevýhody produktu (hoci ich je oveľa menej). O akých slabinách by ste mali vedieť? Hoci sa výrobok časom neznehodnocuje, nepriaznivo naň pôsobí UV žiarenie – musíte ho chrániť pred slnkom. Ako to robíte? Napríklad natretím vhodnou farbou. Za zmienku stojí aj požiarna odolnosť polyuretánovej peny – tento materiál je klasifikovaný ako horľavý, samozhášavý.

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár