Rekuperácia

8 rozdielov medzi rekuperáciou a gravitačným vetraním

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký je rozdiel medzi mechanickým vetraním s rekuperáciou tepla – rekuperáciou – a tradičným gravitačným vetraním?

(každý z nasledujúcich prvých prípadov je gravitačné vetranie (štandard) a druhý prípad je mechanické vetranie s rekuperátorom)

#1

nedochádza k neustálej výmene vzduchu v miestnostiach, v dôsledku čoho dýchate vzduch s vysokým obsahom oxidu uhličitého

efektívna náhrada použitého vzduchu čerstvým vzduchom s nízkym obsahom CO 2

#2

vetraním strácame tepelnú energiu

výmenou vzduchu za čerstvý získavame energiu, čo znamená veľké úspory na vykurovaní

#3

žiadny vzduch filtrácia

filtrácia privádzaného vzduchu od prachu, peľu, hmyzu a iných škodlivín a možnosť vybavenia rekuperácie pokročilou filtráciou (likvidácia vírusov, baktérií)

#4

nie je možné regulovať množstvo vzduchu vpúšťaného do domu

schopnosť regulovať množstvo privádzaného a odvádzaného vzduchu

#5

nie je možné vybaviť gravitáciu žiadnym energeticky úsporným riešením

systém môže byť vybavený zemným výmenníkom tepla, ktorý rekuperuje energiu zo zeme

#6

žiadne servisné náklady

spotreba energie rekuperátorom (~ 0,30 PLN / deň) + výmena filtra + servis raz ročne

#7

nie je možné riadiť úroveň vlhkosti

można do pewnego stopnia sterować wilgotnością w powietrzu

#8

vetraním v zime ochladzujeme miestnosti

vetraním v zime udržiavame vysoký teplotný komfort

Výhody rekuperácie – alebo prečo sa oplatí mať rekuperátor

✔️ Výmena odpadového vzduchu: v dome s rekuperáciou sa vždy nadýchate čerstvého vzduchu

Bez ohľadu na poveternostné podmienky sa vzduch v dome s rekuperáciou neustále vymieňa 24 hodín denne bez ohľadu na ročné obdobie. So zatvorenými oknami a dokonca aj vtedy, keď vonkajšia teplota dosiahne extrémy. Po prechode cez výmenník tepla v rekuperátore sa vonkajší vzduch najskôr spracuje: v lete ochladzuje, v zime ohrieva. Až potom sa ide do priestorov.

V dome s rekuperáciou má vzduch vždy nízky obsah oxidu uhličitého porovnateľný s vonkajším vzduchom a jeho hygienická kvalita je vysoká. Privádzaný vzduch je zbavený nadmernej vlhkosti, alergénov, chemikálií, škodlivín a prachu.

✔️ Filtrácia privádzaného vzduchu: účinná ochrana proti smogu

Mechanická ventilácia umožňuje aj filtráciu privádzaného vzduchu. Úroveň filtrácie závisí od triedy použitého filtra. Továrenský rekuperátor je vybavený vreckovými filtrami triedy G4.

Inštalácia filtra so zvýšenou triedou filtrácie F7 (možné len na privádzanom vzduchu) umožňuje zadržať viac ako 90 % suspendovaného prachu s veľkosťou 1-10 μm a menej ako 75 % prachu s veľ. 0,3-1 μm (smogové znečistenie tvorí prevažne prach PM10, čo znamená, že veľkosť prachu nepresahuje 10 µm).

✔️ Úspora na vykurovaní: vyrobené teplo opätovne využijete

Účty za kúrenie v zimných mesiacoch je možné znížiť až o 50 % v porovnaní s prevádzkovým gravitačným vetraním. Tepelný výmenník rekuperátora totiž prenáša energiu z odvádzaného vzduchu do prúdu privádzaného vzduchu. Vďaka tomu má dom nižšiu potrebu primárnej energie (EP) až o 20 kWh / (m2 rok). To je veľa, najmä vo svetle nariadení EÚ o znižovaní energetickej náročnosti domu do roku 2021.

✔️ Regulovateľný objem vzduchu: vetrajte podľa potreby

Rekuperačný systém vymieňa vzduch vo vašej domácnosti presne tak, ako si to želáte: nie príliš veľa, nie príliš málo: perfektné. Do domu sa privádza a odvádza rovnaké množstvo vzduchu bez ohľadu na vietor a tlak vonku. Ak potrebujete: na ovládači rekuperátora zvýšite intenzitu vetrania (hostí, odvádzanie vlhkosti a nežiaducich pachov z kuchyne a kúpeľní), ak chcete: znížiť. Napríklad, keď sa zníži počet členov domácnosti alebo ste preč.

✔️ Pri gravitácii nie je možný nadpriemerný komfort

Žiadny prievan (už nie je potrebné intenzívne vetranie). Žiadne muchy proti komárom (okná možno v jarných a letných mesiacoch pred zotmením zavrieť bez rizika dusna). Výrazné zníženie vlhkosti vzduchu (žiadne plesne, huby), žiadne zahmlené zrkadlá v kúpeľni po kúpeli, schopnosť rýchlo a efektívne sa zbaviť intenzívnych pachov po príprave aromatických pokrmov.

Dom je vždy svieži a voňavý. V dome s gravitačnou ventiláciou nie je možné dosiahnuť komfort. Niečo, čo budete cítiť, vďaka čomu budete naplno dýchať dojčením 24 hodín denne, všetky dni v roku.

✔ ️ Možnosť inštalácie zemného výmenníka tepla ( gwc )

Inými slovami: „čerešnička na torte“. Možnosť využitia energie zo zeme: vzduch do rekuperátora je už predpripravený: v lete chladený a v zime ohrievaný. Tiež skvelá pomôcka pre systém pri veľmi nízkych alebo vysokých vonkajších teplotách.

✔ ️ Investičné úspory

Dom s rekuperáciou má oveľa nižšiu potrebu tepla: stojí za zváženie pri investícii do vykurovacieho systému na úrovni výkonu zariadenia, veľkosti radiátorov alebo slučiek plošného vykurovania. Úspora je obzvlášť veľká pri inštalácii tepelného čerpadla: až 15 000. zlotý. >> viac o úsporách pri inštalácii tepelného čerpadla v dome s rekuperáciou

Nevýhody rekuperácie

❌ Náklady na rekuperáciu

Ide predsa o peniaze navyše, ktoré treba investovať. Investujte, pretože rekuperácia je aj investíciou do zdravia: do niečoho, čo sa len veľmi ťažko cení. Pamätajte aj na to, že namiesto samospádového vetrania robíte rekuperáciu, a tak klesnú náklady spojené s výstavbou niektorých komínov alebo aj ich odstránením a montážou strešných krbov. V prípade rekuperácie sa v oknách neinštalujú prieduchy a niektoré okná sa dajú urobiť neotváracie (sú oveľa lacnejšie).

>> Koľko stojí rekuperačný systém?

K investičným nákladom pridajte prevádzku:

servisná prehliadka raz ročne: aktuálne ceny si overte tu

výmena filtrov v rekuperátore: vždy keď sa zašpinia: aktuálne ceny si môžete pozrieť tu: www.kupfiltry.pl

spotreba elektriny (približne 0,60 PLN / deň)

❌ Dôsledky chýb inštalácie neskúsenou spoločnosťou

Zle navrhnutá a postavená inštalácia, výber rekuperátora s nedostatočným výkonom (lebo je lacnejší), podradná a kratšia a nezateplená inštalácia môže znamenať jediné: žiadny komfort vo vetraných miestnostiach a žiadna rekuperácia tepla. Nestojí to za to. Vždy si preto overte názory na firmu a navštívte niektorého zo zákazníkov, ktorým firma nainštalovala systém aspoň o rok skôr.

❌ Možné zlyhanie rekuperátora

Môže sa to stať. Štandardná záruka na zariadenie je 24 mesiacov. Na Rekuperatory.pl si môžete predĺžiť záruku na rekuperátor AERISnext na 5 rokov za predpokladu, že je inštalácia vykonaná do R-vent Flex System. Pri kúpe rekuperátora sa oplatí skontrolovať poľské certifikáty a schválenia Národného ústavu hygieny, ktoré umožňujú používanie zariadení. Oprava rekuperátora počas záručnej doby – za predpokladu správneho používania zariadenia, napr. pravidelná výmena filtra, by mala byť bezplatná, po tejto lehote by mal servis zabezpečiť technický servis montážnej firmy. Na stránke Rekuperatory.pl môžete poruchu nahlásiť servisnému oddeleniu spoločnosti.

❌ Nečistoty okolo difúzorov

Napriek filtrom v rekuperátore sa okolo difúzorov – najmä tých prívodných – objavujú tmavé nečistoty. Raz za čas ich treba utrieť suchou handričkou.

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár